Razvijeni modeli ugovora za uređivanje međusobnih odnosa između naučno-istraživačkog i privatnog sektora

Razvijeni modeli ugovora za uređivanje međusobnih odnosa između naučno-istraživačkog i privatnog sektora

21.12.2012.

Kroz različite programe i projekte u Srbiji pokrenute su inicijative saradnje izmedu naučno-istraživackih institucija i malih i srednjih preduzeća. Jednom, kada te dve interesne grupe uspostave kontakt i identifikuju zajedničke interese, potrebno je formalizovati njihovu saradnju kroz ugovorni odnos. Poslednjih godina u Evropi je posvećena pažnja razvoju različitih modela ugovora i jačanju kapaciteta naučno-istraživačkih institucija i preduzeća za korišćenje tih ugovora.

Naime, bilo je jasno da mnoge zemlje većinu podrške usmeravaju na umrežavanje i stvaranje kontakata kako bi naučno-istraživačke grupe i institucije predstavile svoje tehnologije industrijskom sektoru. Ako je rezultat takvih događaja partnerstvo koje će se razviti u poslovnu saradnju ili će jedna strana ustupiti tehnologiju drugoj, tada je potrebno potpisati ugovor koji će pravno urediti njihove međusobne odnose.

Često mali i srednji preduzetnici i naučno-istraživačke institucije nisu u mogućnosti da angažuju potrebne resurse za pravne troškove i tako gube priliku za realizaciju brojnih partnerstava. I jedni i drugi mogu da budu neiskusni u pregovorima i pravnim zahtevima, te mogu da se fokusiraju na pogrešna pitanja umesto na zajedničke interese i ciljeve. Iz tih razloga ne mogu da krenu napred i finaliziraju poslovnu saradnju na obostrano zadovoljstvo.

I u Srbiji se pokazala potreba za boljim uređenjem međusobnih odnosa između naučno-istraživačkog i privatnog sektora kao pretpostavka za realizaciju zajedničkih projekata. Upravo zato su ACCESS program Nemačke organizacije za medjunarodnu saradnju (GIZ) i Centar za transfer tehnologije Univerziteta u Beogradu pokrenuli inicijativu izrade modela ugovora za formalizovanje saradnje naučno-istraživačkog i privatnog sektora.

Organizovana su tri sastanka sa najznačajnijim sagovornicima[1] gde su identifikovani modeli ugovora koji se koriste u Srbiji, a međunarodni ekspert je predstavio evropska iskustva. Na osnovu toga su definisani modeli ugovora koji su pripremljeni na srpskom jeziku u skladu sa važećim zakonima Republike Srbije, te su održane dve radionice na kojima su ugovori predstavljeni, kao i bitna pitanja vezana za prava intelektualne svojine kao njihovog dela.

Modeli ugovora koji su razvijeni ovim programom obuhvataju:

 


[1] Ministarstvo privrede i ekonomije, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Zavod za intelektualnu svojinu, Inovacioni centri, biznis inkubatori i mala i srednja preduzeća