ERAZMUS+

NAZIV PROGRAMA: ERAZMUS+
STATUS: OTVOREN

CILJ PROGRAMA/PROJEKTA

CILJ PROGRAMA/PROJEKTA:

Kao ključne i najvažnije prioritete koje podržava kroz niz finansijskih mehanizama ističe inkluzivnost, zelene inicijative i digitalizaciju, zatim jačanje građanskih vrednosti, dijalog kultura, toleranciju i razumevanje društvenog, kulturnog i istorijskog nasleđa.

Opšti cilj Programa je da podrži obrazovni, profesionalni i lični razvoj ljudi u oblasti obrazovanja, obuka, omladine i sporta. Provođenje vremena u drugoj zemlji sa ciljem učenja, odnosno usavršavanja i rada trebalo bi da postane standard, kao i poznavanje dva strana jezika pored maternjeg. Na taj način Program značajno doprinosi održivom rastu, kvalitetnijim radnim mestima i socijalnoj koheziji, podstiče inovacije i premošćavanje jaza u znanju, veštinama i kompetencijama u Evropi.

Oblast podrške

Obrazovanje, mladi i sport.

Geografska oblast

Prvenstveno evropske države, ali i sve ostale zemlje sveta, u određenom kapacitetu. Sve članice programa se dele na programske i partnerske zemlje. Programske (članice EU i još šest zemalja: Makedonija, Island, Lihtenštajn, Norveška, Turska i Srbija) mogu da učestvuju u svim delovima programa, a partnerske (sve druge zemlje podeljene po regionima) mogu da učestvuju samo u nekim delovima programa.

Srbija je punopravna članica programa Erazmus+ od 2019. godine i ima status programske zemlje, te očekujemo da će se taj status nastaviti i u novom programu, što znači da bi ustanove i organizacije iz Srbije mogle da nastave da se prijavljuju za sve vrste projekata kao i države članice Evropske unije.

Ko može da konkuriše?

U Erazmus+ programu mogu da učestvuju institucije i organizacije koje se direktno ili indirektno bave obrazovanjem, kao i svaka javna ili privatna institucija/organizacija koja je aktivna, može i želi da doprinese sprovođenju projekata u nekoj oblasti obrazovanja i obuka.

Važno je znati da projekte mogu da prijavljuju samo pravna lica, tj. institucije i organizacije.

Konkursna procedura i vremenski rok
  • Mobilnost u oblasti opšteg obrazovanja: maj 2021 do 12 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1), prijava se podnosi Fondaciji Tempus;
  • Mobilnost u oblasti stručnog obrazovanja i obuka: maj 2021 do 12 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1) prijava se podnosi Fondaciji Tempus;
  • Mobilnost u oblasti obrazovanja odraslih: maj 2021 do 12 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1) prijava se podnosi Fondaciji Tempus;
  • Mobilnost mladih i omladinskih radnika: maj 2021 i 5. oktobra 2021. do 12 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1) prijava se podnosi Fondaciji Tempus;
  • Mobilnost u oblasti visokog obrazovanja (KA131): maj 2021 do 12 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1) prijava se podnosi Fondaciji Tempus;
  • Partnerstva za saradnju u oblastima: opšte obrazovanje (škole i predškolske ustanove), stručno obrazovanje i obuke, visoko obrazovanje, obrazovanje odraslih, mladi: 20. maj 2021 do 12 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1) prijava se podnosi Fondaciji Tempus;
  • Partnerstva za saradnju u oblastima: visoko obrazovanje, opšte obrazovanje (škole i predškolske ustanove), stručno obrazovanje i obuke, obrazovanje odraslih, mladi: jun 2021 do 17 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1). Prijava se podnosi  Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu (EACEA). Prijava se podnosi elektronskim putem kroz propisani elektronski formular na platformi.
  • Partnerstva za saradnju u oblasti sporta: jun 2021 do 17 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1). Prijava se podnosi  Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu (EACEA). Prijava se podnosi elektronskim putem kroz propisani elektronski formular na platformi.
  • Mala partnerstva u oblastima: opšte obrazovanje (škole i predškolske ustanove), stručno obrazovanje i obuke, obrazovanje odraslih, mladi: maj 2021 i 3. novembar 2021. do 12 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1) prijava se podnosi Fondaciji Tempus;
  • Mala partnerstva u oblasti sporta: jun 2021 do 17 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1). Prijava se podnosi  Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu (EACEA). Prijava se podnosi elektronskim putem kroz propisani elektronski formular na platformi.
  • Zajednički master programi (Erazmus Mundus): jun 2021 do 17 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1). Prijava se podnosi  Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu (EACEA). Prijava se podnosi elektronskim putem kroz propisani elektronski formular na platformi.
  • Izgradnja kapaciteta u oblasti mladih: jul 2021 do 17 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1). Prijava se podnosi  Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu (EACEA). Prijava se podnosi elektronskim putem kroz propisani elektronski formular na platformi.
  • Centri za izvrsnost u stručnom obrazovanju: septembar 2021 do 17 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1). Prijava se podnosi  Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu (EACEA). Prijava se podnosi elektronskim putem kroz propisani elektronski formular na platformi.
  • Erazmus+ akademije za unapređenje obrazovanja nastavnika: septembar 2021 do 17 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1). Prijava se podnosi  Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu (EACEA). Prijava se podnosi elektronskim putem kroz propisani elektronski formular na platformi.
  • Savezi za inovacije: septembar 2021 do 17 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1). Prijava se podnosi  Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu (EACEA). Prijava se podnosi elektronskim putem kroz propisani elektronski formular na platformi.
  • Neprofitni evropski sportski događaji: jun 2021 do 17 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1). Prijava se podnosi  Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu (EACEA). Prijava se podnosi elektronskim putem kroz propisani elektronski formular na platformi.
  • Žan Mone projekti: jun 2021 do 17 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1). Prijava se podnosi  Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu (EACEA). Prijava se podnosi elektronskim putem kroz propisani elektronski formular na platformi.
  • Evropska omladina zajedno: jun 2021 do 17 sati po srednjoevropskom vremenu (GMT+ 1). Prijava se podnosi  Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu (EACEA). Prijava se podnosi elektronskim putem kroz propisani elektronski formular na platformi.
Minimalni/maksimalni iznos koji se dodeljuje
  • Partnerstva za saradnju u oblasti opšteg obrazovanja: Iznos namenskih bespovratnih sredstava koji može biti dodeljen partnerstvima za saradnju koje podržavaju nacionalne agencije iznosi od 100 000 do 400 000 evra. Za partnerstva za saradnju koje podržava Izvršna agencija, finansijska podrška se dodeljuje u obliku paušalnih iznosa od 120 000, 250 000 ili 400 000 evra.
  • Partnerstva za saradnju u oblasti stručnog obrazovanja i obuka: Iznos namenskih bespovratnih sredstava koji može biti dodeljen partnerstvima za saradnju koje podržavaju nacionalne agencije iznosi od 100 000 do 400 000 evra. Za partnerstva za saradnju koje podržava Izvršna agencija, finansijska podrška se dodeljuje u obliku paušalnih iznosa od 120 000, 250 000 ili 400 000 evra.
  • Mala partnerstva u oblasti opšteg obrazovanja: : Iznos namenskih bespovratnih sredstava koji može biti dodeljen partnerstvima za saradnju koje podržavaju nacionalne agencije dodeljuje se u obliku paušalnih iznosa od 30 000 i 60 000evra, u zavisnosti od planiranih aktivnosti i rezultata.
  • Mala partnerstva u oblasti stručnog obrazovanja i obuka: Iznos namenskih bespovratnih sredstava koji može biti dodeljen partnerstvima za saradnju koje podržavaju nacionalne agencije dodeljuje se u obliku paušalnih iznosa od 30 000 i 60 000evra, u zavisnosti od planiranih aktivnosti i rezultata.
  • Mala partnerstva u oblasti sporta: Budžet projekta može biti fiksno 30.000 evra ili 60.000 evra, za šta se konzorcijum odlučuje u fazi prijave, u zavisnosti od planiranih aktivnosti i rezultata projekta.
  • Centri za izvrsnost u stručnom obrazovanju: Maksimalni grant EU po projektu iznosi 4 miliona evra.
  • Erazmus+ akademije za unapređenje obrazovanja nastavnika: Maksimalni grant EU po projektu iznosi 1,5 miliona evra.
  • Savezi za inovacije: Savezi za obrazovanje i preduzeća- Maksimalan iznos finansiranja za dvogodišnje projekte iznosi 1.000.000 evra, a za trogodišnje 1.500.000 evra. Savezi za sektorsku saradnju u veštinama- Maksimalan iznos finansiranja za četvorogodišnje projekte je 4 miliona evra.
  • Neprofitni evropski sportski događaji: U zavisnosti od kategorije događaja, fiksni budžet projekta može biti 200.000 evra, 300.000 evra ili 450.000 evra.
  • Žan Mone projekti: Žan Mone module- 30 000 evra, Žan Mone katedre- 50 000 evra,  Žan Mone centre izuzetnosti- 100 000 evra.
  • Evropska omladina zajedno: Maksimalni grant EU po projektu iznosi 150 000 evra.
Trajanje projekta
  • Partnerstva za saradnju u oblasti opšteg obrazovanja: između 12 i 36 meseci. Trajanje se mora odabrati u fazi prijave na osnovu ciljeva projekta i vrste aktivnosti koje su planirane tokom trajanja projekta. Trajanje partnerstva za saradnju se može produžiti ako je to opravdano na zahtev korisnika i uz saglasnost Nacionalne ili Izvršne agencije, pod uslovom da ukupno trajanje ne prelazi 36 meseci. U tom slučaju, ukupni grant se neće promeniti.
  • Partnerstva za saradnju u oblasti stručnog obrazovanja i obuka: Projekti mogu trajati od 12 do 36 meseci, a dužinu bira podnosilac prijave u fazi prijave projekta.
  • Mala partnerstva u oblasti opšteg obrazovanja: između 6 i 24 meseca. Podnosilac prijave mora odabrati trajanje projekta u fazi prijave projekta.
  • Mala partnerstva u oblasti stručnog obrazovanja i obuka: između 6 i 24 meseca. Podnosilac prijave mora odabrati trajanje projekta u fazi prijave projekta.
  • Mala partnerstva u oblasti sporta: Ovi projekti mogu trajati od 6 do 24 meseca. Trajanje projekta se definiše u prijavi projekta. Očekivani početak sprovođenja projekata koji budu izabrani za finansiranje je početkom 2022. godine.
  • Centri za izvrsnost u stručnom obrazovanju: Projekti traju četiri godine.
  • Erazmus+ akademije za unapređenje obrazovanja nastavnika: Projekat traje tri godine.
  • Savezi za inovacije: Savezi za obrazovanje i preduzeća- Dvogodišnji ili trogodišnji međunarodni projekti. Savezi za sektorsku saradnju u veštinama- Projekti traju četiri godine.
  • Neprofitni evropski sportski događaji: Ovi projekti mogu trajati 12 ili 18 meseci. Trajanje projekta se definiše u prijavi projekta. Očekivani početak sprovođenja projekata koji budu izabrani za finansiranje je početkom 2022. godine.
  • Žan Mone projekti: Žan Mone projekti u oblasti visokog obrazovanja (moduli, katedre i centri izvrsnosti) traju tri godine.
  • Evropska omladina zajedno: 2 godine.
Ograničenja

Za više informacija o prihvatljivosti različitih vrsta troškova pogledati programski vodič. Vodič je dostupan na glavnom veb-sajtu programa: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/programme-guide_en

Posebni zahtevi

Nema

Kontakt

FONDACIJA TEMPUS

  • Ruže Jovanović 27a,
  • (ulaz iz Žabljačke)
  • 11000 Beograd
  • +381 11 33 42 430

Spisak e-mail adresa putem kojih možete da im se  obratiti u zavisnosti od teme koja Vas interesuje možete pronaći ovde: https://tempus.ac.rs/o-nama/kontakt/

OTVORENI POZIVI U OKVIRU PROGRAMA